V preloški cerkvi obnavljamo orgle

V nekaj naslednjih prispevkih pa se bomo osredotočili na našo župnijsko cerkev. Za to imamo dva dobra razloga. Prvi je članek v najnovejši številki Belokranjca (o Plečniku v Beli krajini), ki je gotovo osupnil tudi vas. Drugi razlog pa so dela, ki so se nedavno začela na našem koru. Pobudnik in vodja projekta obnove cerkvenih orgel Gregor Ivanušič o tem piše:

"V nedeljo, 15. 1. 2017, smo v naši župnijski cerkvi začeli obnavljati orgle. Sedanje orgle je izdelal znani mariborski orglar Josip Brandl, najverjetneje leta 1927. Gre za čudovito secesijsko umetnino. Leta 1938 so bile kupljene za našo župnijsko cerkev in z vlakom pripeljane iz Splita.

Orgle zadnjih 30 let niso delovale, najedel jih je zob časa in potrebne so bile temeljitega popravila.

Po novem bodo postavljene na novem, višjem podstavku, tako da je mogoča vgradnja elektromotorja. V celoti bodo premazane z zaščito in novo barvo. Potrebno bo tudi nadomestiti manjkajoče piščali (cca. 60 kosov) in namestiti nov meh. Sledila bo še uglasitev ... Po načrtih naj bi obnova trajala približno 2 meseca."

12345678

Foto: Gregor Ivanušič